Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

Bir otomobilin en önemli parçası motorudur. Otomobillerde motor hareketli birçok parçadan oluşmaktadır. Motor yağı bu hareketli parçaların birbirine sürtünmesi sırasında meydana gelebilecek aşınmayı ortadan kaldırır. Motor yağı kaygan bir tabaka halinde buralardaki yüzeyleri kaplayarak motorun hareketi ileten parçaları birbirine sürtünürken aşınma ve hasar meydana gelmesini engeller. Motor yağı aynı zamanda motorun aşırı ısınmasının önüne geçerek motorun parçalarının ısı nedeniyle zarar görmesinin önüne geçer. Böylece aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. Motor yağı değişimi aynı zamanda otomobilin motorunun temiz kalmasını sağlar.

Motor yağı çekişi etkiler mi?

Aracın kullanım durumuna ve şekline göre motor yağında zamanla sürtünmeyi azaltan tortular birikebilir. Motorun hareketini etkileyen bu parçacıklar aracın performansını etkiler. Araba yağ değişimi zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Ayrıca motor yağı zamanla eksilerek aracın çekiş gücünü etkiler. Motor yağının eksilmesi aracın performansının düşmesine neden olur. Aracınızdan en iyi performansı alabilmek için motor bakımının da zamanında yapılması gerektiğini unutmayın.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir

Yağ değişimi için önerilen süreler her araçta farklılık gösterir. Ortalama 5.000 km’de bir motor yağının değiştirilmesi önemlidir. Dizel araçlarda motor yağı değişimi ve benzinli araçlarda motor yağı değişimi birbirinden farklı olabilmektedir. Aracın her yıl motor yağının kontrol edilmesi önemlidir. 

Motor yağının kirlenmesi ve azalmasını etkileyen diğer etkenler yağ değişim sıklığını değştirmektedir. Aracın nasıl ve hangi sıklıkta kullanıldığı, aracın kullanıldığı arazi şartları motorun çalışmasını etkiler. Farklı koşullarda kullanılan otomobil motoru, motor yağı değişim sıklığının da farklı olmasına neden olacaktır. Tura Oto Lasik uzmanları otomobilinizin motor yağının ne zaman değişmesi gerektiği ile ilgili güvenilir bilgi sunar.

Araç yağ değişimi zamanında yapılmazsa ilerleyen süreçlerde yüksek maliyetlere neden olabilecek hasarların ortaya çıkması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Motor yağ değişimi geçerse aracın çekiş gücü zayıflar ve aracın hareket etmesi sırasında aracın motorundan ses gelebilir.

Motor Yağının Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Motor yağının son kullanma tarihi vardır. Bazı motor yağlarında son kullanma tarihi ambalajın üzerindeyken bazı motor yağlarında ambalajın üzerinde yalnızca dolum tarihi yazmaktadır. Yalnızca dolum tarihi belirtilen motor yağları için önerilen son kullanma tarihi 3 yıldır.

Oto yağ değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli diğer konu da hangi motor yağının kullanılacağıdır. Her araç için kullanılması gereken motor yağı farklıdır. Üretici firmalar hangi araç için hangi motor yağının uygun olduğunu belirtmektedir. Aracın motoru için en uygun yağ Tura Oto Lastik tarafından güvenle değiştirilmektedir. 

Tura Oto Lastik uzun yıllara dayanan tecrübesini sürücülerle buluştururken memnuniyeti ön planda tutmaktadır. Aracınız için tüm ihtiyaç duyduğunuz çözümlere Tura Oto Lastik kalite ve uzmanlığı ile ulaşabilirsiniz. Tura Oto Lastik eğitimli kadrosu ile otomobilin her alanında kaliteli hizmet sunar. Deneyimli ekibi ile adeta bir çözüm noktası olarak konumlanan Tura Oto Lastik tüm sorularınıza cevap vermek için hazırdır. Motor yağı değişimi online randevu ile hızlıca randevunuzu oluşturabilirsiniz.